Jak powinien pracować pośrednik w obrocie nieruchomościami

  • 0

Duża część klientów nie zna przepisów prawnych regulujących wykonywanie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Aby przybliżyć im najważniejsze, przedstawiamy zakres najważniejszych obowiązków pośredników w obrocie nieruchomościami, wynikających z obowiązujących przepisów prawa.

1. Przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami bez żadnych zezwoleń i koncesji, pod warunkiem zatrudnienia do obsługi klientów, pośrednika posiadającego odpowiednią wiedzę, potwierdzoną nadaniem licencji zawodowej.
2. Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Tytuł zawodowy „Pośrednik w obrocie nieruchomościami” podlega ochronie prawnej.
3. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na zawodowym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:

  • nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;
  • nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu lub domu mieszkalnego,  w spółdzielni mieszkaniowej;
  • najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części;

4. Umowa pośrednictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności i może być zawarta z zastrzeżeniem wyłączności na rzecz pośrednika lub przedsiębiorcy.
5. Przez zawarcie umowy pośrednictwa pośrednik lub przedsiębiorca, zobowiązuje się do dokonywania dla klienta czynności zmierzających do zawarcia umów wymienionych w p.3, a klient zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi wynagrodzenia.
6. Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do wykonywania czynności pośrednictwa ze szczególną starannością, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa, standardami zawodowymi, oraz zasadami etyki zawodowej. Pośrednik jest zobowiązany do kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje te czynności.

awatar autora
Wiesław Nowiński

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać